Photography by Mogway
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Kategorie Newsów ˇ Słownik pojęć fotograficznychPiątek, Lipiec 23, 2021
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Kategorie Newsów
Szukaj
Słownik pojęć fotograficznych
Trochę szerzej o filtrach polaryzacyjnych
Symbole i oznaczenia obiektywów
Co powinieneś wiedzieć o lustrzance
RAW, TIF ,JPG
Filtry- rodzaje i zastosowanie w fotografii
Statyw -jaki wybrać?
Rodzaje kompozycji obrazu
Elementarz czyli fotografia dla zielonych
Elementarz czyli fotografia dla zielonych czII
Elementarz czyli fotografia dla zielonych czIII
Elementaż czyli fotografia dla zielonych czIV
Jaka osłonka na obiektyw? Tulipan czy pełna?
Co to jet HDR?
Obrabiać zdjęcia czy nie?
Lampa Błyskowa- praktyczne porady
Lampa Błyskowa-praktyczne porady-w dzień
100 naprawdę cennych rad
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 41
Najnowszy Użytkownik: MathewDic
Elementarz czyli fotografia dla zielonych czIII

Balans bieli- zanim przejdziemy do zagadnienia balansu bieli ,porozmawiamy sobie o kolorze.

Kolor jest zjawiskiem fizycznym i możliwym w zapisywaniu go liczbami i wzorami. Spróbujemy ominąć wszystkie cyferki i skupić się na samej istocie koloru. Każdy spotkał się z pryzmatem, a jak nie to z tęczą, lub plamą benzyny na wodzie.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Wszędzie tam zachodzi to samo zjawisko, czyli rozszczepienie światła. To powszechne zjawisko udowadnia nam,że światło składa się z poszczególnych pasm ,odbieranych przez oko ludzkie w postaci różnych kolorów. Światło idealnie białe zawiera wszystkie te barwy. Spektrum jest to wiązka światła zawierająca przynajmniej kilka kolorów światła. Słońce daje prawie idealne spektrum, czyli zawierające wszystkie barwy.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Ze światłem sztucznym bywa już mniej ciekawie, a niekiedy są takie ubytki w spektrum,że niektóre kolory są niewidoczne. Może niektórym zburzę dotychczasową wiedzę o świecie, ale pewne rzeczy należy zrozumieć. Wszystkie ciała nieprzezroczyste,posiadają pigmenty, które odbijają określone barwy światła. Czyli ,czy trawa lubi kolor zielony?Pewnie lubi bo jest zielona.Ale czy na pewno? To czemu odbija kolor zielony? Widocznie go nie potrzebuje. Czyli gdybyśmy oświetlali trawę przefiltrowanym światłem zielonym, uschła by z braku światła.Czyli wszystkie rzeczy kolorowe jakie widzimy, są w takich kolorach ponieważ odbijają poszczególne kolory wybrane z pełnego spektrum.Ciała idealnie białe , są w stanie odbić wszystkie pasma kolorów. Ciała idealnie czarne ,są w stanie pochłonąć wszystkie barwy. Jeżeli chodzi o światło słoneczne to chyba wszystko jasne.

Zajmiemy się światłem gdzie nie ma pełnego spektrum, czyli światłem sztucznym. Z racji tej ,że większość barw w naturze są mieszankami barw podstawowych ,powstaje niezliczona ilość odcieni. Ciała oświecone światłem o niepełnym spektrum, teoretycznie powinny być czarne w miejscach gdzie ich kolor pokrywa się z brakami w spektrum. I faktycznie tak się dzieje.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Ale w rzeczywistości trudno jest o światło z idealnym brakiem jakiejś barwy i trudno jest o kolor(pigment) który byłby idealnie czystym kolorem bez domieszek innych składowych. W takim wypadku ciało nie jest czarne lecz ma przekłamaną barwę.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

fotografie w pasmie podczerwonym, odcinają pozostałe barwy, a efekt wygląda bajkowo.

Światło sodowe jest światłem o bardzo wąskim spektrum. W tym świetle wiele barw w ogóle nie widzimy, widzimy tylko ich jasność i możemy odróżnić kształty,ale nie kolory. Oko ludzkie działa jedynie we ścisłej współpracy mózgiem. Mózg, uzupełnia nam braki informacji , których oko nie może przekazać. Dlatego bez problemu oglądamy fotografie czarno-białe lub w sepii. Ponieważ mózg ma zakodowane pewne barwy poszczególnych przedmiotów i wystarczy sam ich kształt,żeby mieć pełny obraz zdjęcia.Na tych zależnościach są opierane iluzje i różne omamy wzrokowe.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Jeszcze ciekawostka ,którą wszyscy znamy ,ale nikt nad tym się nie zastanawiał. Pigmenty w ciałach(rzeczach) mogą pochłonąć tylko określona ilość światła, nadmiar również odbijają.Można o tym się przekonać,że świecąc bardzo mocnym światłem na ciało o dowolnym kolorze, przestaje ono mieć swój kolor tylko przybiera kolor świeconego światła.

Jak to wszystko ma się do fotografii? Otóż matryca aparatu nie posiada percepcji mózgu i rejestruje barwy tylko takie jakie widzi.Jeżeli nie zapewnimy matrycy pełnego spektrum, nastąpi brak informacji o kolorze lub jego przekłamanie. W aparatach na tę okoliczność stosuje się balans bieli.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Ustawienia te wskazują matrycy pewien tok myślenia. Jeżeli ktoś wie co to jest temperatura barwowa, może posługiwać się skalą w stopniach Kelwina.

Free Image Hosting at www.ImageShack.usMiało nie być cyferek, ale tylko powiem,że temperatura barwowa jest wzorowana na temperaturze rozgrzanej stali.A jeżeli ktoś ma kłopoty z Kelwinem balans bieli można ustawiać przy pomocy oznaczeń np światło żarowe, jarzeniowe itp.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Balans bieli można ustawiać wg wzorca bieli. Takim wzorcem może być półprzezroczysta nasadka na obiektyw lub szara karta.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Jak tym się posługiwać jest w każdej instrukcji aparatu.Zanim przejdziemy do oświetlenia powiem tylko,że żeby się cieszyć naturalnymi pięknymi kolorami musimy korzystać z oświetlenia, dającego możliwie jak największe spektrum, tak abyśmy nie mieli luk w odcieniach kolorów.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

mogway
11/10/2010 19:41
W związku z przerwą na forum fotograficznym, zachęcam do korzystania z tego forum.

301325 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Hip Hop Theme by Guc!o

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie