Photography by Mogway
Strona Główna ˇ Artykuły ˇ Kategorie Newsów ˇ Słownik pojęć fotograficznychPiątek, Lipiec 23, 2021
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Kategorie Newsów
Szukaj
Słownik pojęć fotograficznych
Trochę szerzej o filtrach polaryzacyjnych
Symbole i oznaczenia obiektywów
Co powinieneś wiedzieć o lustrzance
RAW, TIF ,JPG
Filtry- rodzaje i zastosowanie w fotografii
Statyw -jaki wybrać?
Rodzaje kompozycji obrazu
Elementarz czyli fotografia dla zielonych
Elementarz czyli fotografia dla zielonych czII
Elementarz czyli fotografia dla zielonych czIII
Elementaż czyli fotografia dla zielonych czIV
Jaka osłonka na obiektyw? Tulipan czy pełna?
Co to jet HDR?
Obrabiać zdjęcia czy nie?
Lampa Błyskowa- praktyczne porady
Lampa Błyskowa-praktyczne porady-w dzień
100 naprawdę cennych rad
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 41
Najnowszy Użytkownik: MathewDic
Elementarz czyli fotografia dla zielonych czI

Artykuł ten przeznaczony jest dla ludzi , którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią i chcieli by coś więcej wiedzieć , niż gdzie jest przycisk „Auto” . No i dla ludzi którzy nie mają czasu i ochoty z zapoznaniem się z instrukcją, która jest przy każdym aparacie, a jeżeli nie ma lub jest w bardzo obcym języku, to zawsze można poszukać w sieci.

Każda lustrzanka lub bardziej zaawansowany kompakt ma przełącznik lub kółko trybów pracy. Literki z oznaczeniami mogą się różnić od siebie, ale ogólnie znaczą to samo. M- prawie we wszystkich aparatach to tryb manualny.A -od słowa apertura(łac) oznacza priorytet przysłony. T- Time lub S- Shutter jest to przycisk priorytetu czasu naświetlania (migawki).

Free Image Hosting at www.ImageShack.usOczywiście mogą wystąpić inne tryby, ale to są tryby czysto automatyczne i nie będziemy się nimi zajmować, ponieważ możemy je śmiało zastąpić , tymi naszymi trzema wyżej wspomnianymi. Staram się nie używać zbytnio języka fachowego, ale musimy sobie przyswoić jeden termin: ekspozycja. Ekspozycja jest to kombinacja czasu naświetlania i przysłony. Każde zdjęcie musi być naświetlone w odpowiednim czasie i musi być zastosowana odpowiednia przysłona.Obie te wartości sterują ilością światła jak znajdzie się na matrycy(lub innym materiale światłoczułym). Czyli wartości obu tych parametrów można zastępować(ale nie całkowicie wykluczyć)Poniżej jest przykład tej samej ekspozycji z zastosowaniem różnych parametrów czasu i przysłony:

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Co to jest czas naświetlania ,to wiadomo z samej nazwy. Przysłona jest to urządzenie w obiektywie aparatu które ogranicza dostęp światła do matrycy lub innego materiału światłoczułego.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Obecnie przyjęło się oznaczać na obiektywach liczbę przysłony wartościami, odpowiadającymi przybliżeniom kolejnych potęg( pierwiastka z 2) 1,0; 1,4; 2,0; 2,8; 4,0; 5,6; 8,0; 11,0; 16,0; 22,0... Czyli im mniejsza wartość tym otwór większy. Do czego w praktyce jest potrzebna przysłona? Podstawowym jej zadaniem jest sterowanie głębią ostrości(GO) GO jest to wycinek przestrzeni gdzie mamy obraz ostry. Wszystko za i przed GO jest nieostre.

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Dużą GO –czyli duży obszar ostrości uzyskujemy przez domknięcie przysłony. Małą GO uzyskujemy przez maksymalnie powiększenie otworu, czyli maksymalnie zmniejszenie przysłony. Do czego potrzebna jest mała GO? Przecież wszyscy chcielibyśmy aby wszystko na zdjęciu było ostre.

Otóż nie zawsze. W fotografowaniu portretowym stosuje się „bokeh” (rozmycie tła) . Daje to silną separację modela od tła i wrażenie trójwymiarowości.Obiektywy portretowe charakteryzują się dużym otworem względnym, czyli dużą minimalna przysłoną. Potocznie mówi się na nie „jasne obiektywy”.”Jasność” obiektywu wymaga dużych soczewek i przeważnie są one droższe od obiektywów ciemniejszych.

Zajmiemy się potem szerzej pojęciem GO, teraz tylko wspomnę,że oprócz małej przysłony na GO ma wpływ wielkość matrycy, odległość od fotografowanego przedmiotu, odległość przedmiotu od tła i ogniskowa.

Przy krajobrazach, architekturze , zależy nam na pokazaniu wszystkiego na ostro , dlatego przymyka się przysłonę. O ile? No właśnie. Możemy skorzystać z trybu „krajobraz” z rysuneczkiem gór, gdzie producent za nas zadecydował, jaką wartość ma mieć przysłona. Chodzi o to żeby wybrać kompromis między przymknięciem przysłony, ale jednocześnie nie dopuścić do tego,żeby światła było za mało do wykonania zdjęcia. My taki kompromis musimy wypracować sobie sami. Czyli robiąc taki krajobraz w trybie A (priorytet przysłony) zwiększamy eksperymentalnie sobie przysłonę do wartości np. F8 i obserwujemy co się dzieje. Patrzymy na czas migawki , który ustawia nam się automatycznie. Jeżeli czas wynosi poniżej 1/100s jest nadzieja, że zdjęcie będzie nieporuszone.Jeżeli czas jest dużo poniżej 1/100s można zwiększyć przysłonę.Pamiętajmy,ze im większa liczba czasu tym czas jest krótszy . To jest wartość ułamkowa czyli 1/1000s jet bardzo szybko, a 1/30s wolno.Jeżeli potrzebna jest nam przysłona sporo przysłonięta np. F8 i czas nam się wydłuża do np. 1/60s Możemy zwiększyć czułość matrycy (ISO).Generalnie powinniśmy używać jak najniższego ISO, aby zdjęcie miało więcej szczegółów. Podwyższanie ISO daje nam możliwość robienia zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, ale za to zwiększa ziarno(szum) Czyli trzeba też używać kompromisu.Przymykanie przysłony do wartości skrajnych może ,zamiast polepszyć ostrość, może nam ją zmniejszyć. Chodzi o to że obiektywy przy wartościach skrajnych źle pracują optycznie.przy braku światła ,a konieczności zastosowania dużej przysłony, tam gdzie czas migawki może być na tyle duży,ze grozi poruszeniem, trzeba stosować statyw.Czyli wiemy do czego służy tryb A i zajmiemy się trybem T,S czyli priorytetem czasu. Ten tryb używamy przy zdjęciach sportowych i tam gdzie wymaga zamrożenie ruchu. Czyli ustawiamy sobie czas 1/1000s lub mniejszy, przysłona sama nam się dostosuje.Należy również pamiętać o monitorowaniu wyświetlacza. Jeżeli będzie zbyt mało światła, lub obiektyw zbyt ciemny, maksymalne otwarcie przysłony może nie zaspokoić warunków prawidłowej ekspozycji. Będzie to komunikowane na skali EV lub odpowiednim komunikatem. W takim wypadku należy wydłużyć czas naświetlania lub zwiększyć ISO. Tryb T stosuje się również w przypadku chęci wydłużenia czasu naświetlania np. przy rozmyciu wody w wodospadzie.Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Doszliśmy do trybu całkowicie manualnego czyli M. Tu ustawia się ręcznie i przysłonę i czas naświetlania i nic już się nam automatycznie nie dopasuje. Prawidłowość naszej ekspozycji, czyli kombinacji, czasu i przysłony, musimy obserwować na wskaźniku ekspozycji na skali EV. Wartość 0 gwarantuje nam udane zdjęcie. Tryb m stosujemy przy lampach błyskowych. Czyli czas ustawiamy sobie na 1/60 do1/100s a przysłonę wg uznania. Automatyka lampy, sama dobierze sobie siłę błysku.Są to wiadomości podstawowe, dla bardziej wnikliwych polecam zapoznanie się z tematami o ogniskowej obiektywu, polu widzenia obiektywu w zależności od jego ogniskowej ,jego budowy i wielkości matrycy.Sprawdzenie czy krotność zoomu to to samo, co krotność powiększenia (przybliżenia) i wiele innych zagadnień fotograficznych, których opanowanie, będzie wyróżniało wasze zdjęcia od innych.Gdy opanujecie zasady fotografii to będzie pora na eksperymenty z ich łamaniem.Nie zaczynajcie od łamania zasad i nie bierzcie się od razu za zdjęcia eksperymentalne i artystyczne. Trzeba nauczyć się najpierw, robienia zdjęć dobrze naświetlonych , ostrych, ładnie skomponowanych.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

mogway
11/10/2010 19:41
W związku z przerwą na forum fotograficznym, zachęcam do korzystania z tego forum.

301302 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005

Hip Hop Theme by Guc!o

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie